State Results
 Home Corporate Support

Home
Up

NEW JERSEY STATES - 2016
  ACADEMIC DECATHLON RESULTS - February 2016
N.J. STATE ACADEMIC DECATHLON RESULTS - FEBRUARY 27, 2016
SUPER QUIZ  - TEAM AWARDS
THIRD PLACE: W. Windsor Plainsboro H.S. South
Kathleen Chai
Ethan Glattfelder
Virginia Jiang
Audrey Guo
Lucia Wei
Mariya Zhdanova
Emma Lilly
Charles  Xiong
SECOND PLACE: W. Windsor Plainsboro H.S. North
Yiwen Shen
Alexandria Zeng
Jonathan Wang
Tuhina Chakravorty
Amy Jian
Bryan Zhang
Arthur Liaw
Akshay Arora
 
FIRST PLACE: Parsippany H.S.
Anne Cheng
Miki Olivia Hansen
Katherine Yuwei Yang
Rohan Singh Khajuria
Will Chen
Joyce David
Nikita Kolotov
Adam Ye
Hugh Kwong
ESSAY RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze   W. Windsor Plainsboro HS South Emma Lilly
REG. TEAM PLAYERS
Silver Rutherford H.S. Halenur Komsul
Gold W. Windsor Plainsboro HS South Charles  Xiong
SCHOLASTIC Bronze   Kinnelon H.S. Daniel Pileggi
REG. TEAM PLAYERS
Silver Parsippany H.S. Will Chen
W. Windsor Plainsboro HS South Lucia Wei
Gold W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
HONORS Bronze   Ramapo H.S. Matthew Chagares
REG. TEAM PLAYERS Rutherford H.S. Halcyone Schiller
Silver Clifton H.S. Sharmitha Yerneni
Parsippany H.S. Anne Cheng
Gold W. Windsor Plainsboro HS South Ethan Glattfelder
Wrote the highest scoring essays, which will be distributed to all schools:
W. Windsor Plainsboro HS South Ethan Glattfelder
W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
W. Windsor Plainsboro HS South Charles  Xiong
MATHEMATICS TEST RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze    Bergenfeld H.S. Rhyana Ahmad
REG. TEAM PLAYERS Parsippany H.S. Nikita Kolotov
Pascack Valley H.S. Laura Friel
Vernon Township H.S. Daniella Comizio
W. Windsor Plainsboro H.S. North Arthur Liaw
Silver     Randolph H.S. Heather Greenberg
Gold Indian Hills H.S. Rickey Esak
W. Windsor Plainsboro HS South Charles  Xiong
SCHOLASTIC Bronze Parsippany H.S. Rohan Singh Khajuria
REG. TEAM PLAYERS
Silver Parsippany Hills H.S. Kevin Yang
Gold  W. Windsor Plainsboro H.S. North Amy Jian
HONORS Bronze     W. Windsor Plainsboro HS South Kathleen Chai
REG. TEAM PLAYERS
Silver     Hanover Park H.S. Karen Gu
Randolph H.S. Daniel Kim
Gold W. Windsor Plainsboro H.S. North Jonathan Wang
   
LANGUAGE AND LITERATURE TEST RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze Kinnelon H.S. Victoria Bloomfield
REG. TEAM PLAYERS Ramapo H.S. Christian Nazare
Silver  Parsippany H.S. Nikita Kolotov
Gold  Rutherford H.S. Halenur Komsul
SCHOLASTIC Bronze W. Windsor Plainsboro H.S. North Amy Jian
REG. TEAM PLAYERS    
Silver W. Windsor Plainsboro HS South Audrey Guo
Gold  W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
HONORS Bronze Parsippany H.S. Anne Cheng
REG. TEAM PLAYERS Rutherford H.S. Halcyone Schiller
Silver  W. Windsor Plainsboro H.S. North Yiwen Shen
Gold  W. Windsor Plainsboro HS South Kathleen Chai
INTERVIEW RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze Rutherford H.S. Halenur Komsul
REG. TEAM PLAYERS Vernon Township H.S. Daniella Comizio
Whippany Park H.S. Kenneth Wrigley
Silver Pascack Valley H.S. Laura Friel
Ramapo H.S. Christian Nazare
Gold Indian Hills H.S. Rickey Esak
SCHOLASTIC Bronze     Vernon Township H.S. Michael Martis
REG. TEAM PLAYERS Westwood Regional H.S. Jorden Berry
Silver Indian Hills H.S. Brendan Sakosits
Rutherford H.S. Liam Otero
Gold Donovan Catholic H.S. Adrian Sborea
HONORS Bronze Ramapo H.S. Matthew Chagares
REG. TEAM PLAYERS
Silver Indian Hills H.S. Carter Vilim
Kinnelon H.S. Elizabeth Herington
Gold W. Windsor Plainsboro HS South Ethan Glattfelder
ECONOMICS TEST RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze W. Windsor Plainsboro H.S. North Yiwen Shen
REG. TEAM PLAYERS
Silver Parsippany H.S. Adam Ye
Gold Parsippany H.S. Nikita Kolotov
SCHOLASTIC Bronze Randolph H.S. Ryan Berg
REG. TEAM PLAYERS
Silver     Parsippany H.S. Will Chen
W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
Gold W. Windsor Plainsboro H.S. North Tuhina Chakravorty
HONORS Bronze Kinnelon H.S. Victoria Bloomfield
REG. TEAM PLAYERS    
Silver W. Windsor Plainsboro H.S. North Alexandria Zeng
Gold W. Windsor Plainsboro HS South Virginia Jiang
MUSIC TEST RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze Clifton H.S. Aleksander Pietras
REG. TEAM PLAYERS
Silver Parsippany H.S. Adam Ye
Gold Kinnelon H.S. Victoria Bloomfield
Parsippany H.S. Nikita Kolotov
SCHOLASTIC Bronze Parsippany H.S. Rohan Singh Khajuria
REG. TEAM PLAYERS
Silver Parsippany H.S. Will Chen
Gold W. Windsor Plainsboro H.S. North Bryan Zhang
HONORS Bronze  Donovan Catholic H.S. Hope Dormer
REG. TEAM PLAYERS
Silver W. Windsor Plainsboro H.S. North Yiwen Shen
Gold Hanover Park H.S. Karen Gu
ART TEST RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze Hackensack H.S. Nasimeh Salem
REG. TEAM PLAYERS
Silver Rutherford H.S. Halenur Komsul
Rutherford H.S. Lydia Shin
Gold Parsippany H.S. Nikita Kolotov
SCHOLASTIC Bronze Parsippany H.S. Will Chen
REG. TEAM PLAYERS
Silver W. Windsor Plainsboro H.S. North Amy Jian
Gold W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
HONORS Bronze Hanover Park H.S. Karen Gu
REG. TEAM PLAYERS
Silver W. Windsor Plainsboro H.S. North Yiwen Shen
Gold W. Windsor Plainsboro H.S. North Alexandria Zeng
 SCIENCE TEST RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze Parsippany H.S. Hugh Kwong
REG. TEAM PLAYERS Rutherford H.S. Halenur Komsul
Vernon Township H.S. Ryan Maass
Silver Kinnelon H.S. Victoria Bloomfield
Parsippany H.S. Nikita Kolotov
Gold Clifton H.S. Aleksander Pietras
SCHOLASTIC Bronze    Parsippany H.S. Will Chen
REG. TEAM PLAYERS W. Windsor Plainsboro H.S. North Amy Jian
W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
   
Silver Hackensack H.S. Juan Berrio
Hanover Park H.S. Eleanor Anderson
W. Windsor Plainsboro HS South Audrey Guo
Gold Indian Hills H.S. Nigel DaSilva
HONORS Bronze    Clifton H.S. Jonpierre Grajales
REG. TEAM PLAYERS
Silver W. Windsor Plainsboro HS South Kathleen Chai
W. Windsor Plainsboro H.S. North Jonathan Wang
Gold Hanover Park H.S. Karen Gu
Groot Family Foundation Award for Highest Combined Mathematics & Science Score:
W. Windsor Plainsboro H.S. North Jonathan Wang
 SOCIAL SCIENCE TEST RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze Parsippany H.S. Nikita Kolotov
REG. TEAM PLAYERS
Silver Parsippany H.S. Hugh Kwong
Gold Parsippany Hills H.S. Peter Chiu
SCHOLASTIC Bronze    W. Windsor Plainsboro H.S. North Bryan Zhang
REG. TEAM PLAYERS    
Silver W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
Gold W. Windsor Plainsboro H.S. North Amy Jian
HONORS Bronze    Hanover Park H.S. Karen Gu
REG. TEAM PLAYERS W. Windsor Plainsboro HS South Virginia Jiang
Silver W. Windsor Plainsboro H.S. North Yiwen Shen
W. Windsor Plainsboro H.S. North Jonathan Wang
Gold W. Windsor Plainsboro H.S. North Alexandria Zeng
SPEECH RESULTS - REGULAR TEAM PLAYERS
MEDALS
LEVEL AWARD SCHOOL NAME
VARSITY Bronze Randolph H.S. Heather Greenberg
REG. TEAM PLAYERS
Silver Rutherford H.S. Halenur Komsul
Gold Parsippany H.S. Nikita Kolotov
SCHOLASTIC Bronze Donovan Catholic H.S. Christine Vadakara
REG. TEAM PLAYERS
Silver Ramapo H.S. Matthew Fallon
Rutherford H.S. Liam Otero
Gold Parsippany H.S. Rohan Singh Khajuria
   
   
HONORS Bronze Westwood Regional H.S. Kristen Zozulia
REG. TEAM PLAYERS
Silver Donovan Catholic H.S. Hope Dormer
   
Gold Kinnelon H.S. Elizabeth Herington
Decathlete invited to the podium to present the highest scoring prepared speech:    
Kinnelon H.S. Elizabeth Herington
HIGHEST SCORING DECATHLETE BY SCHOOL AND LEVEL
       School       Level       Name
Clifton H.S. Varsity Aleksander Pietras
Scholastic Patrick Bury
Honors Sharmitha Yerneni MVP
Donovan Catholic H.S. Varsity Sarah Henniker
Scholastic Christine Vadakara
Honors Emily Ostermann
Hope Dormer MVP
Hackensack H.S. Varsity Alexander Liz MVP
Scholastic Juan Berrio
Honors Katherine Oleschuk
Hanover Park H.S. Varsity Kyle Hung
Scholastic Eleanor Anderson
Honors Karen Gu MVP
Indian Hills H.S. Varsity Rickey Esak
Scholastic Brendan Sakosits
Honors Carter Vilim MVP
Kinnelon H.S. Varsity Victoria Bloomfield  
Scholastic Daniel Pileggi
Honors Elizabeth Herington
Gianna DePalma MVP
Parsippany H.S. Varsity Nikita Kolotov
Scholastic Rohan Singh Khajuria  
Honors Anne Cheng MVP
Parsippany Hills H.S. Varsity Peter Chiu
Scholastic Patricia Nguyen
Honors Ananya Iyengar  
Rahul Shah MVP
 
Ramapo H.S. Varsity Christian Nazare  
Scholastic Cathlyn Lee MVP
Honors Matthew Chagares  
HIGHEST SCORING DECATHLETE BY SCHOOL AND LEVEL
       School       Level       Name
Randolph H.S. Varsity Heather Greenberg
Scholastic Ryan Berg
Honors Daniel Kim
Abigail Sequeria MVP
Rutherford H.S. Varsity Halenur Komsul
Scholastic Liam Otero MVP
Honors Halcyone Schiller
Vernon Township H.S. Varsity Daniella Comizio MVP
Scholastic Michael Martis
Honors Maya Rakoczy
W. Windsor Plainsboro  Varsity Arthur Liaw
North Scholastic Amy Jian
Honors Jonathan Wang MVP
W. Windsor Plainsboro  Varsity Emma Lilly
South Scholastic Mariya Zhdanova
Honors Virginia Jiang
Lucia Wei MVP
Westwood Regional H.S. Varsity Emily Martinez  
Scholastic Jorden Berry
Honors Kristen Zozulia MVP
Whippany Park H.S. Varsity Hannah Vieira
Scholastic Ethen Yang  
Honors Tina Lu 
Justin Chan MVP
Ridgefield Park H.S. Varsity Jakub Kowal
Waldwick H.S. Scholastic Liam Blanchard
Morris Hills H.S. Honors Cheng Yin Lu  
OVERALL DECATHLETE AWARDS (based on 10 events)
   AWARD    SCHOOL    NAME
LEVEL
Bronze Clifton H.S. Aleksander Pietras
VARSITY
REG. TEAM PLAYERS Silver Rutherford H.S. Halenur Komsul
Gold   Parsippany H.S. Nikita Kolotov
Bronze Parsippany H.S. Rohan Singh Khajuria
SCHOLASTIC
REG. TEAM PLAYERS Silver W. Windsor Plainsboro H.S. North Amy Jian
Gold  W. Windsor Plainsboro HS South Mariya Zhdanova
Bronze W. Windsor Plainsboro H.S. North Jonathan Wang
HONORS
REG. TEAM PLAYERS Silver W. Windsor Plainsboro HS South Virginia Jiang
Gold Hanover Park H.S. Karen Gu
Third W. Windsor Plainsboro H.S. North Jonathan Wang
OVERALL
Second W. Windsor Plainsboro HS South Virginia Jiang
2016 REINAUER SCHOLARSHIP WINNER:
Hanover Park H.S. Karen Gu
FINAL TEAM STANDINGS AND DIVISION WINNERS
DIVISION WINNER               SCHOOL
 
FIFTH Kinnelon H.S.
 
FOURTH Division III Rutherford H.S.
THIRD W. Windsor-Plainsboro HS North
 
SECOND Division I W. Windsor-Plainsboro HS South
 
FIRST Division II Parsippany H.S.
Will represent New Jersey in the National Small School On-Line Competition
No eligible schools
Will represent New Jersey in the National Medium School On-Line Competition
Rutherford H.S.
Will represent New Jersey in the National Large School On-Line Competition
W. Windsor-Plainsboro HS South
   
     
     
     
     
 

The Academic Decathlon of New Jersey
The Premier High School Scholastic Team Competition
62 Lincoln Avenue, Wood-Ridge, NJ  07075
Phone & Fax: 201-935-2970  E-Mail: info@adnj.org
Glenn Koegel, State Director

Copyright 2017 ADNJ. All rights reserved. Revised: 03/10/17

WEB Design and Maintenance by Groot WEB Services

Groot Web Services